בתי אבות דיור מוגן וסיעוד בישראל
יעוץ והכוונה חינם 24 שעות

בתי אבות

  • סוג המוסד

  • סוגי מחלקות

  • איזור בארץ

  • בחר ישוב

בית אבות

בית אבות – הגדרה
בית אבות הינו פתרון דיור המיועד לקשישים במצבי תפקוד שונים.
לרוב, כאשר משתמשים במונח בית אבות (בשונה מבית אבות סיעודי) הכוונה היא למוסד עם מחלקה לקשישים עצמאיים ו/או תשושים הזקוקים למסגרת תומכת.

בית אבות – מחלקות
ישנן מספר סוגי מחלקות בבתי אבות. בכל מחלקה נמצאים קשישים בעלי מצב תפקודי מסויים.
בית אבות – הגדרה
בית אבות הינו פתרון דיור המיועד לקשישים במצבי תפקוד שונים.
לרוב, כאשר משתמשים במונח בית אבות (בשונה מבית אבות סיעודי) הכוונה היא למוסד עם מחלקה לקשישים עצמאיים ו/או תשושים הזקוקים למסגרת תומכת.

בית אבות – מחלקות
ישנן מספר סוגי מחלקות בבתי אבות. בכל מחלקה נמצאים קשישים בעלי מצב תפקודי מסויים.
בית אבות עם מחלקה לעצמאיים – מחלקה זו מיועדת לקשישים המסוגלים לבצע את פעולות היומיום ללא צורך בעזרה וזקוקים למסגרת החברתית או התומכת שבית האבות יכול להציע. לרוב במחלקה זו יציעו פעילויות פנאי מגוונות, הרצאות, פעילויות העשרה וכו'. זאת בנוסף לעזרה בכל הקשור למשק הבית כגון ארוחות, ניקיון, כביסה וכו'. ההבדל בין בית אבות עם מחלקה לעצמאיים לבין דיור מוגן שאף הוא מיועד לעצמאיים הינו בהגדרה של המחלקה על פי החוק. בבית אבות ישנו פיקוח של משרד הרווחה על המחלקות של העצמאיים ושל התשושים והם מחוייבים לעמוד בתקנים ובתנאי הרישיון כפי שנוסחו בחוק. בדיור מוגן לעומת זאת אין פיקוח מצד המדינה. בהכללה גסה ניתן לומר שדיור מוגן פרטי מיועד לאנשים המחפשים להעלות את רמת חייהם והוא ניתפס כיוקרתי יותר לעומת מחלקה לעצמאיים בבית אבות המיועדת לתת מסגרת תומכת.
בית אבות עם מחלקה לתשושים – תשושים אלו אנשים הזקוקים לעזרה בחלק ממטלות היומיום. מחלקה זו, כאמור למעלה, מפוקחת על ידי משרד הרווחה. בחלק גדול מהמקרים תופיע מחלקה משותפת לעצמאיים ותשושים.
בית אבות עם מחלקה סיעודית – מחלקה סיעודית מיועדת לקשישים אשר מצבם התפקודי הוגדר כסיעודי ומשמעותו – צורך בעזרה ברוב פעילויות היומיום כגון: אכילה, רחצה, התלבשות, קימה ושכיבה וכו'. המחלקה הסיעודית, בניגוד למלקות של העצמאיים והתשושים מפוקחת על ידי משרד הבריאות. בחלק מבתי האבות ניתן לקבל מימון ממשרד הבריאות (קבלת "קוד" אשפוז).
בית אבות עם מחלקה לתשושי נפש – תשושי נפש אלו קשישים הסובלים מדמנציה (שיטיון). דמנציה הינה התנוונות של המוח וירידה הדרגתית, הנמשכת שנים, ביכולת הקוגניטיבית. מחלת הדמנציה הנפוצה ביותר הינה אלצהיימר. במחלקה זו ישנו צוות מיומן בטיפול בדמנציה ושלל עזרים המיועדים לסייע לקשישים להתמודד עם הנסיגה ביכולת המנטלית ועם אובדן ההתמצאות במרחב ובזמן.
בית אבות עם מחלקת שיקום – מחלקה לשיקום מיועדת לקשישים אשר נקבע להם אופק טיפול שיקומי ואשר המצב התפקודי שלהם הינו זמני. הדבר יכול לנבוע כתוצאה מתאונה, מניתוח או ממחלה. אשפוז במחלקה לשיקום הינו זמני – עד למיצוי הטיפול בקשיש.

בית אבות – אפשרויות מימון
אפשרויות מימון השהייה בבית אבות מגוונות מאוד והן משתנות בהתאם לסוג המוסד וסוג המחלקה. במחלקות שבפיקוח משרד הבריאות ישנה אפשרות למימון של משרד הבריאות. לשם כך יש צורך בקבלת "קוד" אשפוז ממשרד הבריאות – תהליך שאורך מספר חודשים. ישנם בתי אבות המקבלים בהנחה גם לפני קבלת קוד – דבר הנקרא "טרום קוד". בנוסף ישנה אפשרות לעתים להשיג מימון ממשרד הרווחה. הדבר תלוי בהכנסות המשפחה ובמצב התפקודי של הקשיש. ישנן מסגרות נוספות היכולות להעניק תמיכה כגון משרד הביטחון, עמותות לנפגעי שואה וכו'. חשוב לברר מהם הזכויות הכספיות בטרם פונים לבית אבות שכן עלוויות המימון הן לרוב גבוהות למדי.

בית אבות – תנאי תשלום
לרוב התשלום יהיה חודשי וללא פיקדון ודמי כניסה.

בית אבות – ייעוץ והכוונה חינם
אנו מעניקים שירות של ייעוץ והכוונה חינם בכל התהליך. החל משלב חיפוש בית האבות ועד לעזרה בכל העניינים הבירוקרטיים ומיצוי הזכויות. שירות זה הוא ללא תשלום וללא כל התחייבות. לפרטים נוספים: 072-334-0766.

 

דילוג לתוכן