ער"ן לזקן

מספר מוזל ארצי 1-700-50-1201 או 3201*

ער"ן נמצאת כאן בשביל כל אותם זקנים ומבוגרים בישראל הזקוקים לאוזן קשבת וכתף תומכת. בין הפונים לער"ן נמצאים לא מעט ניצולי שואה אשר זקוקים לחברה ובעיקר זקוקים לתמיכה.
הקו שלנו מאויש על ידי מתנדבים אשר עברו, בנוסף להכשרה הבסיסית, הכשרה מיוחדת המתייחסת לקשיים והצרכים המיוחדים של אוכלוסייה זו. אופי הפניות המגיע מאוכלוסיה זו מעיד באחוז ניכר על בדידות (50% מהפניות) שהינה תוצאה של מספר גורמים: מות בן הזוג, ריחוק גיאוגרפי מבני המשפחה, דיכאון, תחלואה גבוהה, הזדקנות, ואף איומים וניצול כלכלי על ידי בני משפחה. לא מעט פניות המגיעות אלינו עוסקות בהזנחה והשפלת הזקנים.

מחקר שפורסם בשנת 2005 ע"י אש"ל – האגודה לתכנון ולפיתוח שירותים לזקן בישראל, גילה כי 18.4% מאוכלוסיית הזקנים בישראל חשופה להתעללות (1 מכל 5 זקנים) וש- 25% מאוכלוסייה זו מרגישה מוזנחת. פעמים רבות מדובר על התעללות, הזנחה והשפלה מבית.
בנוסף על כך, כשמדובר בהתעללות מבית, מחקרים מראים כי זקנים רבים מתביישים לספר שקרובי המשפחה או המטפלים שלהם, מזניחים ומנצלים אותם. הם מתקשים לבקש סיוע נפשי ובמקרים רבים פשוט אין להם למי לפנות. שירותי ער"ן האנונימיים מעניקים אוזן קשבת למצוקותיהם השונות בכל שעות היממה.