בית אבות המבריא, כפר סבא

ישוב: 
כפר-סבא
סלוגן: 
תפיסת מגורים אחרת לאוכלוסיה המבוגרת
בעלות: 
פרטית
ותק: 
1974
מנהל הבית: 
מר אלי טובל
פיקוח: 
משרד הבריאות (+רשיון)
פיקוח: 
משרד הרווחה (+רשיון)
אופן הפנייה: 
באופן פרטי
קריטריונים לקבלה: 
ללא מחלקה לתשושי נפש
מסמכים נדרשים בתהליך הקבלה: 
אישור רפואי
אופן התשלום: 
חד פעמי + חודשי
אופן התשלום: 
חודשי
מחלקות: 
מחלקה לעצמאיים
מחלקות: 
מחלקה לתשושים
מחלקות: 
מחלקה סיעודית
תיאור המוסד: 

בלב שכונה שלווה ויוקרתית בכפר סבא שוכן מזה כארבעים שנים בית אבות המבריא. בית אבות המבריא מיועד לאוכלוסייה המבוגרת ומחולק לאגפים על פי אפיון הדיירים השונים- מחלקה לעצמאיים, מחלקה לתשושים ומחלקה סיעודית. כמו כן, מצע המקום שירותי החלמה לדיירים לפרק זמן מוגבל. בית האבות אינו מיועד לקשישים תשושי נפש ובעלי בעיות נפשיות אחרות. הבית נגיש ובטוח לכלל הדיירים וההגעה אליו פשוטה ונוחה. בית האבות נמצא בבעלות פרטית ופועל תחת פיקוח ורישיון משרד הבריאות ומשרד הרווחה.
הדיירים בבית אבות המבריא מתגוררים בחדרים פרטיים ומאובזרים לחלוטין. ישנה אופציה לחדר רגיל או לסוויטה, הכוללת גם סלון. לכל חדר שירותים צמודים ומקלחת עם כסא וציוד עזר בכדי להקל על הדייר בפעולות היומיום. בחדרים ניתן למצוא גם ארון קיר, ריהוט משלים וציוד בסיסי הכולל בתוכו שמיכות, כריות, מצעים ומגבות. בחדרים מותקנת מערכת אוורור וחימום, לחצן מצוקה וכן קו טלפון אישי. כל דייר רשאי להוסיף ריהוט ומכשירי חשמל כרצונו, כאשר השימוש בחשמל הוא ללא הגבלה וללא תוספת תשלום. הבית בנוי ממספר קומות, כך שבכל קומה ישנו לובי משותף ובו פינת ישיבה עם טלוויזיה ופינת קפה. בנוסף, בנוי הבית באופן נגיש לחלוטין וקל להתמצאות והוא מאובזר כולו בציוד עזר להתניידות קלה ובטוחה של הדיירים בו.
צוות בית אבות המבריא הינו צוות מקצועי ואחראי וכל עבודה שלו עם דיירי הבית מתאפיינת ברגישות, משפחתיות ואכפתיות תוך שימת דגש על דיסקרטיות וכבודם של הדיירים. אחיות ורופאים נמצאים במקום בזמינות מלאה בכל שעות היממה, כאשר אליהם מצטרפים בשעות הפעילות גם עובדת סוציאלית, פיזיותרפיסטית, תזונאית, מרפאה בעיסוק, רכזת תרבות והעשרה, אם בית, חדרניות ועובדי משק ומנהלה.
המקום מאופיין בצביונו המסורתי דתי ושפות הדיבור בו הן עברית, אידיש, גרמנית ואנגלית. לרשות הדיירים עומד בית כנסת גדול ומטופח, אשר בנוסף אליו ישנם שירותים נוספים כגון ספרייה, מכבסה, מספרה, טיפולי טיפוח ויופי, חנות פרחים, חנות נעליים וביגוד וחנות תכשיטים ומתנות. כל דייר רשאי לקבל כספת בכדי לשמור את חפציו האישיים יקרי הערך.
בית האבות המבריא מציע לדייריו פעילויות שונות ומגוונות המתפרשות על כל היום ובאפשרות הדייר לבחור לאילו פעילויות להגיע ומתי. בין הפעילויות השונות ישנן סדנאות יצירה ומלאכת יד, התעמלות, הרצאות, ברידג', סרטים, מועדון זמר ועוד.
בית אבות "המבריא" שוכן בפינת חמד ירוקה, בלב שכונה כפר-סבאית יוקרתית ושקטה, הסמוכה לרחובה המרכזי של העיר. 
הבניין המטופח ומתוחזק בקפידה, מוקף כרי דשא, חורשות וערוגות וורדים. ביקור במקום יגלה כי ה"שוויצריות" שלו מתבטאת לא רק במראה הירוק, אלא גם ברמת הניקיון והטיפוח הסביבתי בפנים ומחוץ לבית.
מיקומו המיוחד של המקום, בלב שכונת מגורים פסטורלית, אך במרחק מספר דקות מרח' וייצמן התוסס, מרכז העיר, מהווה שילוב של שקט ושלווה הדרושים לדיירים וזאת בלי ליצור תחושה של גלות ובידוד. הקרבה למרכז העיר מספקת עניין, תעסוקה וכמובן זמינות של חנויות ושירותים.
לכל דייר בבית, חדר פרטי משלו עם שירותים צמודים (מקלחת עם כסא), ארון קיר, ריהוט וציוד בסיסי כולל מצעים, שמיכות, כרים ומגבות.
החדרים גדולים, מרווחים ומוארים, עם מיזוג אויר בשליטת הדייר.
החדרים מוצעים בגודל רגיל או "סוויטה" הכוללת גם סלון. לחדר ניתן להכניס מקרר, טלוויזיה ופריטי ריהוט אישי. בכל חדר יש טלפון אישי. שימוש בחשמל ללא הגבלה וללא כל תוספת תשלום.

"המבריא" מקפיד על כך שההשגחה ותשומת הלב המיוחדת שהדייר זקוק להם, לא יפגעו בכבודו ופרטיותו. המקום מצויד בכל מנגנוני השמירה והאבטחה הטכנולוגיים: לחצני מצוקה בחדרים (שלושה בכל חדר), מערכות גילוי והתראה בשטחים הציבוריים ושמירה ביטחונית ורפואית 24 שעות ביממה.

שירותים

טיפול באמצעות חיות מחמד
ייעוץ שיקומי/ טיפולי
מרפאה
אבחון רפואי
שירות קריאת מצוקה
התעמלות
פיסיותראפיה
טיפול באמנות
בית כנסת
חונכים/ מתנדבים
טיפול סוציאלי
הרצאות/חוגים
אבחון פסיכולוגי
חוגים
טיפול אישי (רחצה, סיעוד, וכדומה)
ספרייה
מספרה
גינה/חצר
הערכה תפקודית
מחלקה סיעודית
מועדון
ריפוי בעיסוק
טיפול רפואי
טיולים

צוות

אחיות
אב בית
דיאטנית
מנהל
מרפאים בעיסוק
מתנדבים
צוות לילה
מטפלים
עובדים כלליים
פיסיותראפיסטים
מזכירות
עובדים סוציאליים

אוכלוסייה

שפות דיבור: 
גרמנית
שפות דיבור: 
עברית
שפות דיבור: 
אידיש
שפות דיבור: 
אנגלית
הקשר דתי: 
מסורתי

עצמאיים

מספר אמשים במחלקה: 
120
אזור לקבלה: 
ללא הגבלה

תשושים

מספר אנשים במחלקה: 
80
אזור לקבלה: 
ללא הגבלה

סיעודיים

מספר אנשים במחלקה: 
72
אזור לקבלה: 
ללא הגבלה